Jedním ze základních neduhů amatérského videa je značně roztřesený obraz kombinovaný s nedostatkem ochoty používat stativ. Důsledkem toho často je, že se na video nedá moc koukat. Přitom stačí dodržovat pár jednoduchých zásad pro natáčení z ruky a výsledek může být mnohem lepší. Pokud máte zájem naučit se pár jednoduchých triků, stabilizovat obraz a posunout kvalitu svých videí o trochu výše, pusťte se do čtení.

Co se naučíte

Dovíte se o stabilizátorech obrazu a co všechno můžete udělat pro zmírnění třasu v záběrech i když nechcete používat žádné dodatečné vybavení. Zjistíte, že existují pomůcky, které se vám vejdou do kapsy a dostanete k dispozici cvičení, jak můžete stabilizaci obrazu trénovat.

Stabilizátory obrazu

Existují dva základní typy. Optický a digitální stabilizátor obrazu. Nechci vás tu teď zatěžovat tím, jak který funguje, ale něco byste o nich vědět přeci jenom měli. Zatímco optické stabilizátory nesnižují kvalitu pořízených záběrů, tak ty digitální mohou (záleží na výrobci) kvalitu výstupu poměrně nepříjemně snížit. Proto si dejte vždy pozor, který používáte.

Žádný stabilizátor ale neodstraní chvění dokonale, jen ho trochu zmírní, a stejně to bude ve výsledku na vás. Můj osobní názor je, že použití digitálního stabilizátoru nestojí za to snížení kvality pořízených snímků.

Jak můžete zklidnit obraz

Existuje několik faktorů, které velmi ovlivňují chvění obrazu. Jedním z nich je ZOOM. Pokud totiž použijete zoom, abyste si nějaký objekt přiblížili, je opravdu výrazně obtížnější udržet obraz v klidu. Kamera se sice chvěje stejně, ale na natočeném obraze je to mnohem více vidět.

Dalším faktorem je dýchání. Možná vám to nepřipadá, ale když dýcháte, tak pohybujete celým svým tělem. Ten pohyb je sice mírný, ale je v záběrech vidět.

Také to, jak stojíte a držíte kameru má svůj vliv. Pokud držíte kameru jednou rukou, daleko od obličeje, koukáte do LCDčka a stojíte nepohodlně, tak si to hodně ztěžujete.

JAK TO UDĚLAT: Zapněte optický stabilizátor obrazu (pokud ho máte). Nepoužívejte ZOOM a pro přiblížení obrazu raději udělejte několik kroků směrem k objektu. Pokud máte hledáček, dejte mu přednost před LCDčkem (pokud ho nemáte, netrapte se). Pohodlně si stoupněte. Nohy trochu od sebe a mírně je pokrčte v kolenou. Chyťte kameru oběma rukama (Pokud používáte LCDčko, tak ho levou rukou drže pouze dvěma prsty na horním a dolním okraji.) Lokty si opřete o hrudník. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech, počkejte jednu vteřinu a stiskněte REC.

Natočte celý záběr (těch 6 – 10 vteřin), stiskněte STOP a teprve potom vydechněte.

POMŮCKA: Aktivujte si pomocnou mřížku a držte jeden z průsečíků na nějakém konkrétním místě. Přijde mi jednodušší hlídat si jeden bod a horizont (jestli se neklátí) než obraz jako celek. Další pomůckou je zmínění optický stabilizátor.

ZÁVĚR:

 • Zapněte optický (ne digitální) stabilizátor obrazu.
 • Oddalte záběr co to jde (nepoužívejte zoom a raději se přibližte).
 • Koukejte do hledáčku (pokud ho nemáte, musí stačit LCDčko).
 • Pohodlně si stoupněte (nohy od sebe, mírně pokrčit kolena).
 • Držte kameru oběma rukama.
 • Lokty opřete o hrudník.
 • Natáčejte se zadrženým dechem.

Pomůcky

Já vím, že tohle má být o natáčení z ruky, ale minimálně jednu z těch pomůcek možná oceníte, protože vás nebude téměř nic stát, vejde se do kapsy a se stabilizací obrazu pomůže.

Stačí si sehnat šroub, který bude pasovat do závitu na spodní straně vaší kamery nebo foťáku. Budete také potřebovat dostatečně dlouhou šňůru (max. 2 m), která nepruží a pak ještě větší podložku nebo nějakou tyčku (bude stačit kus dřeva).

Na jeden konec přivážete šroub. Na druhý zase podložku (tyčku). Šroub zašroubujete do kamery a na podložku šlápnete.

JAK TO UDĚLAT: Kameru držte tak, aby byla šňůra napnutá. Tah, který vzniká, zapříčiní, že se vaše kamera hezky zklidní. Podívejte se na video níže:

Quick Tüt: LIS from Piotr Bargiel on Vimeo.

Bohužel ani když použijete všechny uvedené praktiky, tak nedosáhnete úplně klidného záběru bez chvění. Existují ještě další stabilizační pomůcky jako hrudní opěrka nebo monopod, které chvějící se kameru zklidní téměř dokonale. Úplně klidného záběru však lze docílit pouze za pomoci klasického stativu. Na druhou stranu je například monopod ve většině případů podstatně levnější a výrazně lehčí než zmiňovaný stativ a ten rozdíl ve výsledném obrazu již není tak závratný.

Rozdílný efekt jednotlivých stabilizačních technik je dobře vidět na následujícím videu, kde jsem natáčel stejný záběr několika způsoby. Pořízené záznamy jsem pak umístil vedle sebe, abyste mohli jednoduše porovnat výsledky.

ZÁVĚR: Pro mě osobně vede klasický stativ, který využívám tak často, jak jen to jde. Natáčení z ruky se ale snažím natrénovat, protože stativ při svých aktivitách nenosím úplně vždycky. Z provizorního stativu zatím moc nadšený nejsem, ale zatím jsem ho moc nepoužíval, takže uvidím, až s ním natočím více materiálu.

Co dál?

Dostali jste pár tipů, jak zklidnit obraz vašeho videa, a teď už to zbývá jen dostat do praxe. Nezapomeňte, že největší vliv mají ZOOM, dýchání a úchop kamery. Také ale víte, že úplně klidného obrazu dosáhnete pouze za pomoci stativu.

Natáčení z ruky je hodně o cviku a zkušenostech, proto vám sem přidávám jedno cvičení, které vám umožní natrénovat pořizování co nejklidnějších záběrů. U tohoto cvičení buďte trpěliví, chce to svůj čas.

Cvičení: Kříž na skle

Výhoda tohoto cvičení je, že je velmi jednoduché a že ho můžete zkoušet doma, takže vás počasí neodradí od tréninku :-)

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

 • Kameru, která má buď v hledáčku označen střed záběru nebo podporuje zobrazení pomocné mřížky
 • Okno, kterým je vidět dostatečně daleko ven (aby tím oknem nebylo vidět jen na dva metry vzdálenou zeď, potřebujete mít za oknem prostor alespoň 8 metrů).
 • Fixku (nebo jiný psací prostředek) na sklo

JAK TO UDĚLAT:

 • Na okno si nakreslete křížek a za oknem si vyberte nějaký přesný bod nebo malý objekt. Například roh sousedova okna.
 • Pokud máte v hledáčku označen střed záběru, tak ho využijte. Pokud ne, tak si aktivujte pomocnou mřížku.
 • Stoupněte si kousek od skla a najděte si takovou pozici, aby se střed (potažmo jeden z průsečíků pomocné mřížky) vašeho záběru překrýval s nakresleným křížkem a vybraným bodem (rohem sousedovic okna). Viz. obrázek níže.

 • Začněte natáčet a držte záběr několik desítek sekund tak, aby bylo vše (střed, kříž i roh okna) v jedné přímce a pokud možno nehybné.
 • Prohlédněte si výsledek na velkém monitoru nebo televizi, protože teprve na velké ploše uvidíte, jak se vám záběr klepe nebo neklepe.

ROZŠÍŘENÍ CVIČENÍ

 • Postupně natáčejte delší záběry. Čím delší záběr, tím obtížnější je ho udržet v klidu.
 • Vyberte si vzdálenější objekt.
 • Trochu si obraz přitáhněte.