Kdy to vlastně začalo? Asi když jsem si před x lety natočil prvních pár záběrů na tenkrát vypůjčený 3Mpx foťák. Byly to zároveň moje první feraty v Dolomitech. Natočil jsem tenkrát asi dvanáct minut, dva dny jsem to stříhal ve Windows Media Playeru a vzniklo z toho 6 minut rozpixlovaných obrázků bez zvuku. Ale byl to zážitek. Dodnes to video mám a tak jednou za dva roky si ho pustím.

Při pohybu v přírodě, se cítím nejlíp

Důvod, proč jsem se začal digitálním videm zabývat, pramení především z toho, že jsem vždycky miloval pohyb, přírodu a cestování. Já se jednoduše cítím někde v lese nebo horách úplně úžasně. Vždycky je to pro mě příjemný zážitek nehledě na počasí, zimu nebo jiné okolnosti. A právě zážitky, které si s sebou přinesu, mě pak následně opět táhnout ven.

Video je pro mě způsob jak inspirovat

Čím lépe se u nějaké aktivity nebo výletu cítím, tím více mám pak chuť vyprávět a sdělovat svoje dojmy rodině, kamarádům, známým atd. A taky tak trochu doufám, že je moje vyprávění nebo video nadchne natolik, že zvednou zadek a také někam vyrazí. Já si totiž vlastně vždycky přeju, aby ti lidé zažili stejně úžasnou věc, pokud o to samozřejmě stojí, a video mi umožňuje vytvořit takovou „ochutnávku“ mých zážitků. Tu těm lidem nabídnu. Některým to nešmakuje a jen se kouknou na pěkné záběry, na chvíli se pobaví a tím to skončí. Ale někteří se pak ochutnávkou nechají inspirovat, časem vyrazí a vytvoří si vlastní nezapomenutelné zážitky. To je přesně ten důvod, proč se videu věnuji, abych lidi inspiroval k cestování, výletům a vlastně jakémukoli pohybu v přírodě nebo kdekoli venku, protože já se tam cítím dobře a přeji jim to samé.

Stále se učím

V oblasti digitálního videa se považuji za takového mírně pokročilého. Učím se to. Čtu články, knížky, sem tam absolvuji nějaký kurz a začínám uvažovat nad nějakou filmovou školou. Zatím se ale protloukám sám a sháním informace kde se dá.

Podkladů a informací je například na internetu hodně. Něco je jednoduché, něco složitější a něco opravdu pro profíky, kteří se tvorbou videa zabývají na fulltime. Já se rozhodl z toho všeho vybrat takové informace, které mohu začít okamžitě zkoušet a uvádět do praxe, a web JakTočitVideo.cz jsem vytvořil právě proto, abych mohl vybrané informace naservírovat i dalším lidem v podobě, aby dostali návod, jak se v tvorbě digitálního videa krok za krokem zlepšovat od toho nejjednodušího po to nejnáročnější a neprohledávat při tom celý internet.

Albert Höfer - profilová fokta, detail

Albert Höfer