Tento eBook se vám bude hodit, pokud máte zájem točit kvalitnější a koukatelnější videa. Největší význam to bude mít pro začátečníky, ale i mírně pokročilí mohou z tohoto návodu získat nějaký nový pohled na věc.

Když se chcete podělit o své zážitky s dalšími lidmi (rodinou, kamarády, celým internetem), potřebujete to umět natočit tak, aby je to bavilo, aby to pro ně byla podívaná. Potřebujete jim umožnit zažít alespoň kousek toho, co jste prožívali vy. Dát jim vlastně ochutnat z toho vašeho zážitku. Přeneste na ně vaše pocity, aby je také pocítili, protože zážitek není tvořen tím, co vidíte a slyšíte, ale tím, jaké emoce to v člověku vyvolává. Takové video je poutavé. Vzbudí zájem diváků. Budou chtít vidět i další vaše záběry a možná je i inspirujete k jejich vlastním zážitkům a oni se vydají na nějakou úžasnou cestu, dovolenou, výlet, nebo akci.

Pokud se chcete vydat tímto směrem, bavit a inspirovat vaše okolí, tady je pár tipů pro vaše první kroky.

Co se naučíte

Pro vaše začátky jsem vybral z obrovského množství různých filmařských tipů, rad a technik takové, které jsou dostatečně snadné ale zároveň účinné, aby jste zaznamenali rychlý vzestup vašich kameramanských schopností a nedemotivovala vás jejich zdlouhavost. Otevřeně tedy přiznávám. Určitě existují lepší a preciznější postupy, které jsou ale zároveň i mnohem náročnější. K těm se časem propracujete a já se jim budu někdy v budoucnu na www.JakTocitVideo.cz věnovat.

Zatím vám dám jen tipy, jak se v rychlosti (během několika sekund) připravit na následující záběr. Na co si dát pozor, když komponujete obraz (vybíráte, co bude v záběru a jak to zachytíte). Jak se poprat se světlem. Proč během záběru nehýbat kamerou a nemluvit. Jak dlouhý má být záběr a jak pokračovat po jeho ukončení.

Návod pro první krůčky

Celý návod je koncipován tak, že vás provede jednotlivými body krok za krokem, aby pro vás bylo co nejjednodušší začít získané poznatky aplikovat i v praxi. Na konci je pak ještě bodové shrnutí, které celou tu teorii velmi zpřehlední.

Rozmyslete si, co chcete mít v záběru

Úplně před každým záběrem potřebujete mít jasno v jedné věci. Co chcete natočit. Zdánlivě je to drobnost, ale věřte, že čím přesnější představu o následujícím záběru budete mít, tím povedenější ten záběr bude. Nebo spíš může být, protože představou to nekončí a záleží pak ještě na realizaci, ale bez představy hezký záběr nenatočíte.

JAK TO UDĚLAT: Před každým záběrem si v duchu odpovězte na pár otázek:

 • PROČ to točím? Co je ten důvod, proč tahám kameru?.
 • CO bude v záběru? Jaké objekty, lidi nebo krajinu chci mít v tomto záběru.
 • JAK to natočím? Co mají lidé v záběru dělat, jak to má působit na diváka.

PŘÍKLAD: Zkusíme nějakou klasiku. Jste se svou drahou polovičkou na dovolené u moře. Jste na krásné pláži, která končí útesy, o které se rozbíjejí vlny a stříkají vysoko nad hladinu.

 • Proč to točím? – Protože jste objevili krásnou plážičku, kde není ani noha a je vám tam moc příjemně.
 • Co bude v záběru? – Asi tam bude vaše drahá polovička, protože jinak nemáte na kom ukázat, že tam jste a je vám tam moc příjemně. (Logicky jste za kamerou, ale obraz to neukazuje. Divák si to může domyslet, ale pamatujte na jednu věc. Divák se chce bavit ne myslet, tak ho k tomu nenuťte a ani to od něj nečekejte.) Bude tam asi kus moře a bylo by fajn tam mít ty útesy.
 • Jak to natočím? – Najdete si místo, ze kterého uvidíte dobře do obličeje vaší drahé polovičky, která sedí nebo leží na pláži, ale zároveň je vidět na ty útesy, o které se tříští vlny. Až na vaší prtnerce/partnerovi bude vidět, jak jí/mu je tam příjemně, tak začnete natáčet. Natáčená osoba musí být dostatečně blízko, aby divák viděl její emoce.

Takhle na napsané to může vypadat zdlouhavě, ale v hlavě (v duchu) si to projdete během několika sekund, takže vás to nebude zdržovat.

ZÁVĚR: Dříve, než zmáčknete REC, si promyslete záběr. Odpovězte si na CO, PROČ a JAK.

Komponujte obraz

Když máte vše promyšleno, potřebujete záběr zkomponovat. Vytvořit obraz, který pak natočíte. Tady je několik nejdůležitějších věcí, které je velmi užitečné hlídat a kontrolovat.

Vytvořte centrum pozornosti

Centrum pozornosti je místo nebo objekt v záběru (osoba, věc, …), která nejvíce poutá pozornost diváka. Jednoduše to, na co se divák podívá automaticky jako první a čemu věnuje nejvíce pozornosti. Klasická chyba je, že kameraman začátečník umístí centrum pozornosti doprostřed záběru. To pak bohužel působí při promítání nepřirozeně, takže se toho vyvarujte.

JAK TO UDĚLAT: Umístěte centrum pozornosti vašeho záběru do jednoho ze čtyř bodů, které vzniknou tak, že rozdělíte záběr dvěmi vodorovnými liniemi na třetiny a dvěmi svislými liniemi na třetiny. Zmíněné body vzniknou protnutím těchto linií a jsou znázorněny červeně na obrázku níže.

Pokud zabíráte třeba osobu, umístěte ji na jednu ze svislých linií tak, aby měla hlavu zhruba v oblasti červeného bodu (viz. obrázek níže).

POMŮCKA: Aktivujte si režim pomocné mřížky. Jsou to právě ty čáry (žluté), které vidíte na obrázku. Většina kamer a fotoaparátů umožňuje zobrazení této mřížky na vašem LCD displeji. V hotovém záběru ji pak již samozřejmě nevidíte.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | Kam umístit centrum pozornosti

ZÁVĚR: Umístěte své centrum pozornosti mimo střed záběru.

Umístěte horizont

Další častou chybou je, že horizont půlí záběr. Když máte na půlce záběru nebe a na půlce krajinu, tak to způsobí dvě věci. Na televizi to vypadá nepřirozeně a velmi pravděpodobně budete mít krajinu dost tmavou. Nebe je totiž ve většině případů značný zdroj světla a vaše automatická clona na to zareaguje tak, že do aparátu pustí světla méně. To ale zapříčiní, že všechno ostatní je hodně tmavé.

JAK TO UDĚLAT: Umístěte horizont výše, aby rozděloval záběr na ⅔ krajiny a ⅓ nebe. Nebo pokud to vašemu záběru nevadí, tak nebi věnujte v záběru ještě méně místa. Podívejte se na obrázek níže.

POMŮCKA: Využijte opět pomocnou mřížku. Horní vodorovná čára je zhruba tím místem, kam je vhodné umístit horizont.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | Kam umístit horizont

ZÁVĚR: Zkontrolujte, aby vám případný horizont rozděloval záběr na ⅔ krajiny a ⅓ nebe.

Srovnejte horizontální a vertikální linie

Také věnujte pozornost různým horizontálním (vodorovným) a vertikálním (svislým) liniím ve vašem záběru. Jde například o již zmiňovaný horizont nebo o kmeny stromů, lampy, stožáry, stěny domů a jiných staveb atd. Při promítání působí velmi nepříjemně, když vám padá horizont nebo když je dům jaksi šikmo (pokud to není šikmá věž v Pise).

JAK TO UDĚLAT: Zarovnejte horizontální a vertikální linie tak, aby byly rovnoběžné s okraji rámečku. Aby to, co je svislé ve skutečnosti, bylo svislé i v záběru. Analogicky je to u vodorovných linií. Na druhou stranu. To, co je křivé ve skutečnosti, budete asi chtít nechat křivé i v záběru.

POMŮCKA: Většinou stačí zarovnávat podle okrajů rámečku, ale můžete opět využít pomocnou mřížku, protože její čáry jsou rovnoběžné právě s okraji rámečku.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | Horizontály a vertikály

ZÁVĚR: Zkontrolujte, že to, co je svislé nebo vodorovné ve skutečnosti, je svislé a vodorovné i v záběru.

Vytvářejte aktivní prostor

Je to prostor, kde se z hlediska záběru něco děje. Například pokud je v záběru postava, tak aktivní prostor je před ní a pokud ho uříznete rámečkem, tak to nepůsobí dobře. Nejdůležitější to je, pokud natáčíte živé tvory (lidi, zvířata) nebo pohybující se předměty. U pohybujících se lidí a předmětů může taková chyba na diváka působit až dojmem, že objekt narazí do rámečku.

JAK TO UDĚLAT: Vždy když zabíráte třeba člověka, tak nechte v záběru trochu prostoru v místech, kam se kouká nebo jakým směrem se pohybuje.

POMŮCKA: Přistupujte k tomu tak, že chcete, aby bylo na záběru vidět, kam se ten člověk kouká, co dělá nebo kam má namířeno.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | Aktivní prostor

ZÁVĚR: Dohlédněte, aby ve směru pohledu nebo pohybu člověka (objektu) byl v záběru dostatek místa.

Sledujte světelné podmínky

Světlo je faktor, který má obrovský vliv na výsledné video. Nepředpokládám, že s sebou budete hned nosit několik reflektorů nebo jiného vybavení, ale bude se vám určitě hodit, když budete vědět, co světlo umí a na co si dát pozor.

Netočte proti světlému pozadí (už jsme mluvili o nebi) ani proti jinému silnému zdroji světla (např. proti slunci). To způsobí, že objekty, které chcete natočit (pokud to zrovna není to nebe nebo slunce), jsou velmi tmavé a v podstatě jsou vidět jen jejich siluety.

JAK TO UDĚLAT: Stoupněte si tak, abyste měli slunce (nebo jiný zdroj světla) za zády nebo mírně z boku. Vše, co chcete mít v záběru, pak bude rovnoměrně nasvíceno. Pokud filmujete člověka, tak si pohlídejte, aby nestál ve stínu, když je všude kolem sluníčko. Taky nebude vidět. Vytáhněte ho hezky na světlo.

Pokud budete točit v interiérech, budete potřebovat vlastní zdroj světla. Většina místností je natolik tmavá, že bez dodatečného osvětlení to prostě nebude vypadat dobře.

POMŮCKA: Odkud svítí nejsilnější světlo asi poznáte bez problémů, stačí se podívat, kde je váš stín.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | Světelné podmínky

ZÁVĚR: Natáčejte tak, abyste měl slunce za zády a objekt vašeho zájmu byl dobře nasvícený.

Točte především statické záběry

Tohle není zrovna jednoduché, ale snažte se při natáčení přestat šmrdlat kamerou nebo foťákem sem a tam. Na televizi to pak vypadá opravdu bídně a ani vám se to nebude líbit. Tohle šmrdlání je jedna z nejzrádnějších věcí pro každého začátečníka. Já se dodnes musím vědomě držet na uzdě a stejně mi to občas ujede a já si pak pomalu trhám vlasy, protože je to k pláči, když si tím zmrvíte hezký záběr.

JAK TO UDĚLAT: Zkomponujte hezký záběr. Začněte natáčet a nechte lidi a další objekty v záběru ať se hýbou, ale vy kameru nechte v klidu (zoom taky). Řekl bych, že tak 98% záběrů lze pořídit staticky (bez pohybu kamery a bez zoomu). Většinou se jen stačí trochu zamyslet a změnit pozici.

Pokud ale chcete natočit dynamický záběr (záběr, ve kterém hýbete kamerou), dodržujte alespoň dvě věci. Každý dynamický záběr musí začínat a končit staticky (REC -> nehýbu kamerou 3 vteřiny -> velmi pomalu hýbu kamerou -> nehýbu kamerou 3 vteřiny -> STOP) a pohyb kamerou musí být velmi pomalý a hlavně plynulý.

To není zdaleka všechno, tak ze začátku raději točte jen statické záběry. Jde to.

POMŮCKA: Pokaždé, když se chystáte udělat dynamický záběr, se zeptejte, jak by to šlo natočit staticky. Většinou na to přijdete.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | statika vs. dynamika v záběrech

ZÁVĚR: Točte statické záběry.

Zaznamenávejte přirozené zvuky, nekomentujte

Já mám zatím stále jen integrovaný mikrofon (v kameře), který něco zachytí, ale není to žádná sláva. Pokud jste na tom stejně, tak se jednoduše na zvuk zatím vykašlete, protože bez dodatečného vybavení z toho stejně nedostanete nic moc kvalitního.

JAK TO UDĚLAT: Dodržujte jen jednu věc. Zdržte se komentáře. Pokud totiž nejste profesionální bavič nebo moderátor, tak pravděpodobně při přehrávání zjistíte, že vaše komentáře nejsou příliš obohacující.

Doporučuji zvuk zatím příliš neřešit. Například na YouTube si ke svému videu můžete legálně připojit některou z desítek tisíc písniček, které Google nabízí. To si myslím, že je pro tuto fázi ideální, ale rozhodněte se sami.

POMŮCKA: Hudební knihovna na YouTube pro použití písniček zdarma a legálně.

ZÁVĚR: Nekomentujte to, co točíte.

Dodržujte správnou délku záběru

Důležité také je, aby měl každý záběr správnou délku. Když je totiž záběr moc krátký, tak to na obrazovce vypadá spíše jako jakési škubnutí. Divák si nestihne prohlédnout, o co v tom záběru jde, a už jede další záběr. Pokud je naopak záběr příliš dlouhý, divák si vše prohlédne a pak se začne nudit. Důsledkem špatné délky záběrů může být, že i celé video působí trhaně a chaoticky nebo nudně.

JAK TO UDĚLAT: Točte záběry, které budou trvat šest až deset vteřin a držte se spíš těch šesti.

POMŮCKA: V duchu si počítejte čas. Taková ta klasika: jednadvacet, dvaadvacet, …

ZÁVĚR: Točte záběry dlouhé 6 – 10 vteřin.

Změňte záběr

Pokud natočíte dva velmi podobné záběry za sebou, nebude se to líbit. Diváci nebudou chápat, proč jim ukazujete znovu to samé a můžou se začít nudit.

JAK TO UDĚLAT: Po každém záběru si dejte záležet, aby ten následující byl dostatečně odlišný. Koukejte na to tak, že každý záběr je tvořen ze tří složek. Z obsahu záběru (co je v záběru vidět), velikosti záběru (z jaké dálky jsou objekty snímány) a úhlu pohledu. Aby byl jeden záběr dostatečně odlišný od druhého, musí se lišit alespoň ve dvou z těchto složek. Pokud ne, budou působit příliš podobně.

Pokud jste točil např. Frantu na kolotoči, tak v dalším záběru natočte něco úplně jiného a ještě v jiné velikosti. Pokud ale chcete točit znovu Frantu na kolotoči, musíte alespoň změnit úhel pohledu a velikost záběru (pokud jste ho natáčel z dálky, jdete o hodně blíže a natočte detail nebo obráceně).

POMŮCKA: Ze tří složek dokončeného záběru (obsah, velikost, úhel pohledu) si vyberte dvě a ty v následujícím záběru změňte.

PŘÍKLAD: JakTočitVideo.cz | Odlišování záběrů

ZÁVĚR: U následujícího záběru se ujistěte, že se od toho předchozího liší alespoň ve dvou ze tří složek.

Další drobná doporučení

Pravidel už bylo dost, ale ještě vám sem dám alespoň pár témat, která jsou spíš k zamyšlení a vyzkoušení. Hrajte si.

Vyzkoušejte si natáčení se stativem

Zkuste si ho někde na chvilku půjčit a natočit pár vlastních záběrů ze stativu. Udělejte si představu, jaký je ve výsledku rozdíl mezi záběrem natočeným z ruky a ze stativu.

Hledejte zajímavý pohled na svět

Natáčení videa je velmi kreativní činnost. Dívejte se kolem sebe, buďte vnímaví a zkoušejte najít netradiční pohledy na svět. Ve videu to pak vypadá velmi dobře.

Pokus na nečisto

Většinou budete mít čas, tak si zkuste udělat záběr na nečisto (chvíli se na svět koukejte skrze kameru ale bez nahrávání). Jestli se vám bude i pak plánovaný záběr zamlouvat, natočte ho.

Co dál?

Dostali jste několik málo základních instrukcí, jak se připravit na následující záběr, jak plánovaný záběr správně zkomponovat, jak se chovat s kamerou během natáčení záběru a jak právě dokončený záběr ovlivňuje podobu toho příštího.

Je toho samozřejmě mnohem více a pokud tohle všechno už znáte, děláte, nebo vám to prostě z nějakého důvodu nestačí a chcete se učit dále, zůstaňte přihlášeni k odběru novinek. Budu vám čas od času zasílat další informace, tipy a rady z oblasti tvorby digitálního videa.

Ještě chci dodat jednu věc. Tvorba videa, byť amatérského, je v podstatě umění a “umění se meze nekladou”. Berte proto prosím všechna zmíněná pravidla pouze jako doporučení do začátku než se v tom všem více zorientujete a uděláte si vlastní “umělecký” postoj. V zásadě zde platí, že všechna pravidla můžete porušit, pokud k tomu máte důvod.

Teď popadněte kameru, vytiskněte si zkrácený návod níže a běžte si to bod po bodu vyzkoušet.

Desatero do kapsy

 • Rozmyslet záběr – Dříve, než zmáčknete REC, si promyslete záběr. Odpovězte si na CO, PROČ a JAK.
 • Umístit centrum pozornosti – Umístěte své centrum pozornosti mimo střed záběru.
 • Umístit horizont – Zkontrolujte, aby vám případný horizont rozděloval záběr na ⅔ krajiny a ⅓ nebe.
 • Narovnat linie – Zkontrolujte, že to, co je svislé nebo vodorovné ve skutečnosti, je svislé a vodorovné i v záběru.
 • Vytvořit aktivní prostor – Dohlédněte, aby ve směru pohledu nebo pohybu člověka (objektu) byl v záběru dostatek místa.
 • Zkontrolovat světlo – Natáčejte tak, abyste měl slunce za zády a objekt vašeho zájmu byl dobře nasvícený.

REC – Když jste si vše pěkně rozmysleli a zkontrolovali, můžete začít natáčet.

 • Točit statické záběry – Nehýbejte kamerou a nepoužívejte zoom.
 • Nekomentovat – Točte přirozené zvuky.
 • Dodržovat délku záběru – Točte záběry dlouhé 6 – 10 vteřin.

STOP – Ukončete natáčení záběru.

 • Odlišovat navazující záběry – U následujícího záběru se ujistěte, že se od toho předchozího liší alespoň ve dvou ze tří složek.